Про байки Езопа

Байка — це твір не тільки мистецький, а ще філософський і виховний. Байка викриває вади людського характеру, а оскільки ці вади часто одні й ті самі незалежно від часу і простору, теми, ідеї, сюжети байок позичаються одними письменниками в інших. Для автора залишається основним одне: щоб байка сприяла виправленню людини. І виховує вона людину дуже обережно і ніжно: пропонуючи їй на розсуд поведінку тварин. Таким чином, ніхто не залишається ображеним, а хто хоче «почути», про що каже автор, той «почує».


Езоп писав байки, де героями були тварини, наповнював свої оповіді повчаннями та мораллю. Точну кількість байок не встановлено, але вважається, що Езопу належить близько 400 байок. В образах тварин висміював недалеких і темних людей, їхні недоліки і захланність. Жодних його рукописів і оригіналів творів до наших днів не дійшло — його твори у IV–III ст. до н. е. упорядкував Деметрій Фалерський, але збірка не збереглась.


У своїх байках Езоп висміює такі людські вади: лінь, заздрість, жадібність, відсутність бажання думати, хитрість, дурість, лестощі.


"Езопова мова" - алегорична мова, де думка ніби зашифрована, не висловлюється прямо. Це "особлива система облудних засобів", до яких звертаються, коли не можна сказати про щось відкрито.


 Чим повчальні байки Езопа? Байки Езопа звертають нашу увагу на те, що людина повинна працювати, не звинувачувати випадок, а сподіватися на свої сили. Вони вчать бути терплячими, незарозумілими, гарними друзями, не вірити ворогам. Сюжети байок Езопа запозичували всесвітньо відомі байкарі - Ж. Лафонтен, І. Крилов.


Секрет довголіття байок Езопа в тому, що в байках мова алегорична і скривдити нікого неможливо. Адресат не зазначений, дійові особи - найчастіше тварини. Байкар вказує не на людські вади, а на вади тварин. Якщо людина впізнає в діях і словах героїв байки себе, вона засвоює позитивний урок.


    Мораль в байках

 Байка «Лисиця і виноград» розповідає про те, як Лисиця довгий час намагалася дістати виноград, який був надто високо, і вона так і не скуштувала його. Лисиця тоді сказала, що цей виноград ще зелений і пішла собі. Мораль Езоп розкрив дуже влучно і навіть афористично: «так і деякі люди не можуть досягти успіху через брак сили, а звинувачують у цьому обставини». Цікаво те, що у байці Крилова наголошується:  виноград був стиглий: «грона червоніли».


 «Вовк і Ягня». Вовк був голодний і мав намір кого-небудь зїсти. Маленькому ягняткові не пощастило, що на його шляху трапився саме цей жорстокий вовк. Був би на тому місці хтось інший, слабший за вовка, і він би постраждав. Мораль байки "Вовк і Ягня" оповідає про безвихідне становище слабкого. Вовк, бажаючи виправдати свій вчинок , звинувачує Ягня, оскільки воно  завадило йому випити чистої водиці.


 «Крук і Лисиця» Лисиця за допомогою лестощів виманює м’ясо у Крука. Езоп пише про нерозумність Крука і лестощі, які шкодять оточуючим. Ідея байки «Крук і Лисиця» — треба відрізняти щирих людей від улесливих, не бути занадто довірливим й об’єктивно оцінювати себе і свої можливості.


 Байка «Мурашки і Цикада» закінчується словами: «Не слід зневажати нічого, щоб згодом не довелося шкодувати». Езоп повчає, що не можна у житті бути безтурботними і не дбати про майбутнє. В байці засуджуються лінощі, безпорадність, легковажне ставлення до життя. Мова байки: лаконічна суха, ділова; сюжет – найпопулярніший у світовому байкарстві.

Остання зміна: субота, 21 листопад 2015, 11:21